Jeg hedder Lars og er produktchef for Thailand i C&C Travel. Jeg har efterhånden set min del af thailandske hoteller! Små bambushytter med myggenet og saltvand i bruseren. Store resorts med morgenbuffeter og udsigt ud over Andaman-havet. Bungalows under palmerne direkte på stranden.
Men indimellem rammer man et hotel, der kan noget helt særligt. Det er ikke dyre luksusresorts – det er steder, der vinder på deres stemning og beliggenhed. De er gode på hver deres måde. Fordi de er bygget med fokus på naturen og nærmest går i ét med de omkringliggende palmer. Fordi man kan gå barfodet til morgenmaden og efter to dage har glemt, hvor man egentlig lagde sine sko. Fordi man føler sig heldig, når man bor her.
Her er fire af Thailands lækreste resorts. Alle sammen på små øer i Andamanhavet. Alle sammen direkte ved stranden. Og alle sammen med hver deres meget klare svar på spørgsmålet: “Hvorfor lige her?”
Koh Jum Beach Villas – når hele familien skal bo i villa på stranden
Koh Jum Beach Villas er et af mine yndlingssteder i Thailand. Vores direktør Luca boede der for et år siden, og han kan heller ikke stoppe med at tale om det.
Resortet ligger på Koh Jum, som er en af de øer, der er helt rolige. Her er små landsbyer, gummitræer, palmer, longtailbåde i vandkanten og veje, hvor tempoet passer bedre til cykel end bil.
Selve hotellet består af villaer med 1-5 soveværelser, der ligger enten direkte ved stranden eller lidt tilbagetrukket i den tropiske have. Og det er netop dét, der gør stedet så særligt. Her kan hele familien bo sammen. Også den slags familie, hvor bedsteforældre, børn, svigerbørn og børnebørn alle sammen skal have plads – og hvor nogen gerne vil stå tidligt op og bade, mens andre vil drikke kaffe i fred på terrassen.
Det er virkelig en gave, når man rejser med hele familien. Børnene kan løbe mellem pool og strand, de voksne kan sidde med kolde drikke under halvtaget, og ingen skal koordinere flere hotelværelser på tre forskellige etager. Jeg er generelt stor fan af hoteller, hvor man kan lukke døren og føle, at man har sit eget lille hjem. Her får man bare et lille hjem med sand mellem tæerne.
Stranden ved Koh Jum Beach Villas er bred, rolig og lang. Vandet har sten nogle steder, så det er en god idé med badesko, hvis man har sarte fødder. Til gengæld giver stenene liv under vandet, og der er gode muligheder for at snorkle lige ud for hotellet. Og er man mere pooltypen – eller bare typen, der har børn med, som skifter mening hvert syvende minut – så er poolen et meget nemt alternativ.
Hotellet har en restaurant med super mad. De bruger grøntsager og frugt fra deres egen økologiske have. Det er noget, jeg virkelig godt kan lide. Især fordi man på en lille ø hurtigt mærker, om et hotel hænger sammen med stedet omkring sig eller bare er landet ovenpå det. Her føles det, som om hotellet er vokset ud af øen med palmer, strand, træ og thailandsk ro.
Koh Jum kan ikke alt muligt. Og det er netop pointen. Du tager ikke hertil for shopping, strandbarer og store udflugtsprogrammer. Du tager hertil for ro, strand, små lokale restauranter og den sjældne luksus, at alle i familien faktisk kan lande samme sted.
Koh Mook Sivalai – bungalow direkte på stranden
Koh Mook Sivalai ligger så langt ude på en lille sandtange, at man næsten føler, man bor på en øde ø.
Det er virkelig en særlig beliggenhed. Resortet ligger på spidsen af Koh Mook med strand på begge sider og den grønne ø som baggrundkulisse. Havet er hele tiden tæt på. Her skal du bo, hvis du er til drømmen om en bungalow direkte på stranden under palmerne, turkisblåt vand og masser af idyl.
Når man bor her, er der få skridt fra bungalowen til sandet, få skridt fra sandet til vandet og få skridt fra vandet tilbage til en liggestol under palmerne. Det er den slags afstande, jeg fuldt ud bakker op om.
Palmerne står tæt ned mod stranden, bungalowerne ligger spredt i sandet og haven, og poolen har udsigt over vandet. Der er også spa og restaurant, og det hele ligger bare så flot! Stranden er hvid og fin, og vandet har den klare turkise farve, man håber på i Thailand. Der er dog ikke det store snorkelrev lige ud for resortet, så hvis man drømmer om fisk i alle farver, skal man tage på bådtur. Til gengæld er stranden perfekt til bare at bade, gå ture og sidde og kigge på longtailbåde, der tøffer forbi.
Bungalowerne er enkle og thailandske med mørkt træ, terrasse og palmebladstag. Det er strandhytter – ikke luksushotel. Men de er gode.
Koh Mook selv kan mere, end man lige tror. Øen er lille og lokal med gummiplantager, små veje, fiskerlandsbyer og strande, der stadig føles rolige. Den største oplevelse er Emerald Cave, hvor man svømmer gennem en mørk grotte og ender inde ved en lille skjult strand omgivet af klippevægge.
Koh Mook Sivalai er for dig, der vil bo i en bungalow ved stranden og vågne med hav på begge sider af hotellet. Det er meget svært at være utilfreds med.
Mali Resort Sunrise Beach – Koh Lipe med ro på
Koh Lipe er Thailands Maldiverne – en lille ø med paradisstrande og meget liv. Den er smuk, men den er også populær. Og det betyder, at valget af hotel faktisk betyder ret meget.
Mali Resort Sunrise Beach ligger i den sydlige ende af Sunrise Beach, og dét er noget af det, der adskiller resortet fra mange andre steder på Koh Lipe. Her får man stranden, snorklingen og det klare vand, men på en lidt roligere del af øen. Man bor stadig tæt på Koh Lipes restauranter, små butikker og walking street, men man kan trække sig tilbage til palmerne og poolen, når man har fået nok af mennesker i klipklappere.
Resortet består af bungalows og suiter, og hele stedet er grønt og lidt frodigt med palmer, tropiske planter og små stier mellem husene. Bungalowerne har enten balkon eller terrasse, og det er altid et plus.
Poolområdet er virkelig noget for sig selv! Stor og flot med små springvand, palmer og en lille ø i midten. Stranden foran Mali Sunrise er præcis den slags strand, Koh Lipe er kendt for: kridhvidt sand, turkisblåt vand og longtailbåde i klare farver. Ved højvande kan man snorkle ved et lille rev ud for hotellet, så man behøver ikke altid ud med båd for at få lidt fisk på programmet.
Det, der gør Mali Sunrise anderledes, er balancen. Koh Lipe kan hurtigt blive lidt meget, hvis man bor midt i det hele. Her får man den pæne, lækre udgave af øen, hvor stranden stadig er lige foran én, men hvor hotellet giver en følelse af ro og orden. Restauranten ligger ud til stranden, så du kan spise med sand tæt på fødderne og Andamanhavet lige foran sig.
Koh Lipe kan virkelig noget, hvis man elsker små øer med flot vand. Her er snorkling, bådture, strandbarer, små butikker og en feriestemning, der er mere livlig end på Koh Jum og Koh Mook. Det er ikke øen, hvor man nødvendigvis får en øde strand for sig selv. Til gengæld får man noget af Thailands mest imponerende badevand.
Og Mali Sunrise er et af de steder, hvor Koh Lipe viser sig fra sin bedste side.
Andalay Beach Resort Koh Libong – stilhed, strand og søkøer
Koh Libong er tropisk idyl og et af vores bedste svar på en uturistet ø.
Her er ingen stor partygade, ingen neonskilte i palmerne og ingen strand, hvor man skal zigzagge mellem liggestole. Koh Libong er Trang-provinsens største ø, men den føles stadig lokal og lavmælt. Der er fiskerlandsbyer, mangrover, fugleliv, gummiplantager og havområder med søgræs, hvor de sjældne dugonger – søkøer – lever.
Og midt i alt det ligger Andalay Beach Resort.
Andalay ligger direkte ved stranden og har en rolig stemning med tropisk have. Hotellet har en dejlig restaurant, hvor de laver virkelig god mad og to lækre pools. Den ene pool er kun for voksne og har udsigt over havet. Det er en genial udsigt, hvis jeg skal være helt ærlig. Når vandet trækker sig tilbage ved lavvande, er de to pools gode at have.
Der ligger både bungalows og værelsesbygninger i den jungleagtige have. De er på en eller anden måde både moderne og bygget med fokus på naturens materialer. Jeg kan godt lide det, når man bruger naturen i indretningen. Hotellet føles som et lille åndehul på øen.
Stranden foran hotellet er rolig og bred og har masser af eremitkrebs, som løber rundt på sandet. Og de afterladte sneglehuse bliver brugt i hotellets indretning.
Ved lavvande ændrer hele landskabet sig omkring stranden. Det er en af de ting, jeg godt kan lide ved øer som Koh Libong. Havet er ikke bare en baggrund. Det bestemmer dagen. Hvornår man bader. Hvornår man går tur. Hvornår bådene kan sejle. Hvornår stranden pludselig bliver kæmpestor, så børnene kan løbe rundt og samle muslinger.
C&C Travel var det første rejsebureau i Danmark til at få et samarbejde med dette skønne hotel, og vi har efterhånden sendt glade gæster hertil i mange år nu. Og det har vi tænkt os at fortsætte med.
Her handler dagene om at bade, læse, spise, cykle, tage på dugongtur eller besøge små landsbyer. Man kan også tage på ture til nærliggende øer eller snorkle og sejle i kajak fra hotellet.
Det kan altså også noget.
Fire strandresorts – fire slags Thailand
Det sjove ved de her fire hoteller er, at de alle ligger ved stranden i det sydlige Thailand, men de føles vidt forskellige.
Koh Jum Beach Villas er til familien, der vil have plads, privatliv og en villa, hvor alle kan være sammen uden at skulle dele ét badeværelse med syv våde håndklæder.
Koh Mook Sivalai er til bungalowdrømmen. Den med palmer, sandtange, hav på begge sider og en terrasse få skridt fra stranden.
Mali Resort Sunrise Beach er til dig, der vil have Koh Lipes klare vand og livlige østemning, men stadig bo på et roligt, lækkert resort med pool og palmer.
Andalay Beach Resort Koh Libong er til dig, der gerne vil lidt længere væk. Til en ø med søkøer, mangrover, lokale landsbyer og et hotel, der passer ind i det hele.
Jeg kan godt lide Thailand, når det stadig føles som Thailand. Når hotellet ikke bare er et sted at sove, men en del af oplevelsen.
Det vigtigste er selvfølgelig, at det er LÆKKERT. Så er man landet det helt rigtige sted.






























