Mexico

Hikingtur i Izta-Popo nationalpark – fra Mexico City

Gå tilbage

Hikingtur i Izta-Popo nationalpark – fra Mexico City

I dag skal du på en guidet hikingtur i den flotte Izta-Popo nationalpark. Fra Mexico City kører du omkring 3 timer til nationalparken, som har navn efter de to vulkaner Iztaccíhuatl og Popocatépetl. Herfra skal du med bil til La Joyita, hvor din vandreturen starter. Indgangen til nationalparken er der sørget for, så du skal bare glæde dig til den smukke tur.

Spænd de gode vandresko på, for du skal ud på en god hike. Hele 4500 meter over havets overflade kommer du op, så det kan også være en god ide med en lun trøje. Når du når toppen, bliver der tid et lille hvil, hvor du kan nyde udsigten og en snack, imens du forbereder dig på at vandre ned igen. Guiden vil udstyre dig med det mest nødvendige, der vil være kolde og varme drikke samt snacks, men tag alligevel gerne din egen vandflaske med.

Hiken varer et sted mellem 3 og 4 timer, afhængigt af hvor hurtigt, I går, og når I kommer ned, bliver du transporteret tilbage til Mexico City igen.