Hotel - Peru - Den hellige dal
Rejse til Den hellige dal
Valle Sagrado - Den hellige dal - ansås i inkariget for at være hellig, og dengang blev folk specielt udvalgt til at bo i den frodige dal. Afgrøderne i dalen blev brugt til ceremonielle formål, men i dag er det ikke kun guderne, der får gavn af majsen, der dyrkes her – heldigvis da, for det er noget af det bedste i hele landet.
Urubamba er den største by i dalen, men faktisk er den ikke ret stor. Stemningen er rolig og nede på jorden. Her går hverdagen sin gang, og du bor midt i det hele med bjergene som bagtæppe. Det er et godt sted at trække vejret dybt og vænne dig til højden, før eventyret fortsætter.
Du kan også besøge nogle af de andre byer i dalen, for eksempel Pisac, hvor du møder farver, dufte og liv på det lokale marked. Kvinder fra området sælger grøntsager, tekstiler og håndværk, og oppe på bjergsiden rejser de imponerende inkaterrasser sig. Gå en tur mellem ruinerne og nyd udsigten over dalen – her forstår du, hvorfor inkaerne valgte netop dette sted.
Også byen Ollantaytambo er et besøg værd - det er den eneste inkaby, der fortsat er beboet. Gå rundt i de samme smalle gader, som blev anlagt for flere hundrede år siden. Vand løber stadig i de oprindelige kanaler, og over byen troner de mægtige ruiner. Fra Ollantaytambo kan du tage toget mod Machu Picchu, og derfor er det oplagt at overnatte i byen. Om aftenen sænker roen sig, når dagsturisterne rejser videre, og du kan spise på en lille restaurant omkring torvet og mærke den særlige stemning.
En overnatning i Den hellige dal giver dig mulighed for at komme tættere på det lokale liv og vågne op omgivet af høje bjerge. Det er samtidig en praktisk base, hvis turen går videre mod Machu Picchu, da togstationen ligger tæt på.
Uanset hvor du bor i dalen, venter smuk natur, gamle inkaruiner, vandreture i bjergene og de særprægede saltminer i Maras, der klæber sig til bjergsiden i små hvide terrasser.





