Bådtur på Zanzibar
Du stiger ombord på en traditionel dhow-båd i Fumba og gør dig klar til en dag på havet. Båden sejler mod Menai Bay Conservation Area, mens du kan finde en plads på dækket og se frem til en skøn dag på havet.
Undervejs stopper I ved koralrev, hvor du kan snorkle blandt farverige fisk og opleve det rige havliv tæt på. Du kan også svømme i en naturlig lagune, hvor vandet er roligt og klart. Med lidt held ser du måske delfiner springe i horisonten undervejs på sejlturen.
Senere lægger båden til ved sandbanker, hvor du kan slappe af, sole dig og gå i vandkanten. Det er et godt sted til at læse en bog, tage billeder eller bare nyde solen og det stille vand omkring dig.
Til frokost serveres friskgrillet seafood direkte på båden: fisk, hummer og calamari sammen med tropiske frugter. Drikkevarer er tilgængelige hele dagen. På vej tilbage mod Fumba kan du sidde på dækket, nyde solen og havet, og du er tilbage sidst på eftermiddagen med en oplevelse rig på snorkling, hav og afslapning.
Billeder
Skræddersy din egen rejse
Fortæl os om dine rejsedrømme! Vi lytter, spørger ind og deler vores viden og erfaringer. Bagefter får du et skræddersyet rejseforslag. Hvis synes om det, går vi i gang med at booke fly, hoteller og oplevelser, præcis som vi har aftalt. Nu har du sammensat din helt egen rejse med os i ryggen - og vi tager os af alt det praktiske.
Få et tilbud
Ring til os på 3315 3322, få et tilbud her eller book et møde med os. Det er helt uforpligtende at få et tilbud.
Skræddersyet rejse
Sammen skræddersyr vi din drømmerejse ud fra dine ønsker.
Booking
Du betaler depositum, vi booker alt som aftalt, og du modtager alle dine rejsepapirer, så du rigtig kan glæde dig.
Afrejse
Du rejser…! Du kan altid få fat i os under rejsen. Vi snakkes ved, når du kommer hjem.



