Vietnam

Store oplevelser i Hué

Gå tilbage
#Kultur
#Natur
#Rester fra en svunden tid
#Med guide

Store oplevelser i Hué

I forlader Hue om morgenen og kører nordpå gennem det centrale Vietnam mod den tidligere demilitariserede zone – bedre kendt som DMZ. Under Vietnamkrigen udgjorde området grænsen mellem Nord- og Sydvietnam, og på dagens udflugt kommer I tættere på nogle af de steder, der spillede en vigtig rolle i landets nyere historie.

Undervejs besøger I Quang Tri-citadellet, hvor et af krigens mest voldsomme slag fandt sted. Kampene om citadellet varede i 81 dage, og i dag er området et mindested, der giver et stærkt indblik i de enorme menneskelige konsekvenser af krigen.

Turen fortsætter til Hien Luong-broen over Ben Hai-floden ved den 17. breddegrad. Det var her, Vietnam i en årrække var delt i nord og syd, og stedet er derfor blevet et vigtigt symbol på både landets deling og senere genforening.

I besøger også de fascinerende Vinh Moc-tunneler, hvor lokale familier søgte beskyttelse mod bombardementerne. Under jorden blev der skabt et helt lille samfund med plads til familier og hverdagsliv. Tunnelsystemet er bevaret og giver et tankevækkende indblik i, hvordan lokalbefolkningen levede under krigen.

Efter en dag fyldt med historie og indtryk går turen tilbage gennem landskabet til jeres hotel i Hue.