Hotel Presidente San Jose
Hotel Presidente er et dejligt boutiquehotel, der ligger i centrum af San José i gåafstand til masser af seværdigheder, museer, restauranter og butikker. I receptionen bliver du mødt af en spændende rustik indretning, med murstensvægge, teaktræ, sildebensgulve og søjler. Fællesområderne er i det hele taget interessante at bevæge sig rundt. Her er sjov kunst, fine sofaarrangementer, planter i massevis og sjove detaljer.
Værelserne er store og rummelige med dobbeltsenge, eget badeværelse og gratis wi-fi. Desuden er der aircondition, tv og et skrivebord. Indretningen er simpel med lyse farver og flisegulv, som du også finder ude i badeværelset. Mange af værelserne vender ud til et atrium fuld af hængeplanter og ovenlys øverst. Det vil sige, at du ikke har direkte udsigt til noget fra dit værelse.
Vil du til gengæld have god udsigt, så gå en tur op på hotellets fine tagterrasse. Det er som en helt anden verden med palmer og pink blomster. Du har udsigt til bjergene og San José herfra, og du kan slå dig ned på en stol og nyde varmen. Det er også her, restauranten ligger. Her er gang i den i weekenderne, men på den gode måde!
Morgenmaden bliver serveret i stueetagen som buffet, og den er rigtig fin. Hotelpersonalet er rigtig hjælpsomme og søde, så tag endelig fat i dem, hvis du har spørgsmål. Du kan også nyde en kop kaffe i receptionen - kaffe og te er til rådighed hele døgnet. Og hvis du elsker at spille, eller slappe af, så kan du både benytte dig af hotellets kasino og wellness-afdelingen.










