Sejl i gummiring på floden
Glæd dig til en oplevelse på floden i Khao Sok, hvor du starter ved broen i byen og hopper op i en gummiring fra et stort bildæk. Herefter flyder du stille og roligt med strømmen ned ad floden og kan tage det hele ind: de imponerende kalkstensklipper, den tætte skov og bambusfuglene der hænger ud over vandet.
Undervejs veksler strømmen, så nogle steder er turen stille og afslappet, mens andre passager kan give et lille sus i maven. Blikket kan du lade glide op langs trætoppene, hvor langhalede makakaber hopper rundt, og hvis du er heldig, får du måske øje på farvestrålende fugle eller andet dyreliv, der holder øje med dig fra grenene.
Turen foregår sammen med andre rejsende og inkluderer transfer til og fra startstedet, så du slipper for at tænke på det praktiske.
Bemærk, at oplevelsen afhænger af både vejr og vandstand. Hvis forholdene ikke tillader det, kan turen ikke garanteres. Din indlogering hjælper dig naturligvis gerne med at finde en anden oplevelse, hvis det skulle blive nødvendigt.


